KRS broni sędzi Czubieniak, ale też Izby Dyscyplinarnej SN

Krajowej Radzie Sądownictwa nie podoba się kara, jaką sędzi Alinie Czubieniak wymierzyła Izba Dyscyplinarna Sądu Najwyższego. Mimo to broni statusu tej ostatniej.

Aktualizacja: 08.04.2019 20:08 Publikacja: 08.04.2019 18:34

KRS broni sędzi Czubieniak, ale też Izby Dyscyplinarnej SN

Foto: Fotorzepa, Marian Zubrzycki

Maciej Mitera, rzecznik Krajowej Rady Sądownictwa, na poniedziałkowym spotkaniu z dziennikarzami odniósł się do sytuacji sędzi Aliny Czubieniak z Gorzowa Wielkopolskiego oraz pytań prejudycjalnych, które zawisły przed Trybunałem Sprawiedliwości UE w sprawie jej statusu.

Czytaj też:

Sędzia Alina Czubieniak ukarana przez Izbę Dyscyplinarną Sądu Najwyższego

Kolejna dyscyplinarka dla sędzi Aliny Czubieniak?

Tomasz Krawczyk o sprawie dyscyplinarnej sędzi Aliny Czubieniak

Sędzia Czubieniak została ukarana przez Izbę Dyscyplinarną SN upomnieniem za to, że uchyliła areszt upośledzonemu 19-latkowi, oskarżonemu o napastowanie nieletniej. Podjęła taką decyzję, bo 19-latek, analfabeta, nie miał obrońcy ani w prokuraturze, ani w sądzie pierwszej instancji. Później – ze względu na jego niepełnosprawność intelektualną – postępowanie umorzono, a chłopaka skierowano na terapię.

Gdy sędzia Czubieniak skomentowała decyzję Izby Dyscyplinarnej SN, rzecznik dyscyplinarny wszczął wobec niej kolejne postępowanie, bo mogła rzekomo „uchybić godności zawodu" i „znieważyć skład sędziowski".

– Znamy tę sytuację na razie z doniesień medialnych, ale wystąpimy o dokumenty do SN, bo Rada uważa, że kara wobec sędzi nie jest w porządku – mówi sędzia Maciej Mitera.

W drugiej sprawie Rada uważa, że sposób jej działania nie może być przedmiotem postępowania w TSUE.

– Izba Dyscyplinarna SN nie jest jednak organem, któremu „w drodze ustawy powierzono funkcje o zróżnicowanym charakterze" – twierdzi Rada. I przekonuje, że Izba działa na podstawie konstytucji oraz ustawy o SN. Jest powołana na stałe, a żaden przepis prawa powszechnie lub wewnętrznie obowiązującego, ani nawet żaden fakt prawodawczy nie sugerują, aby Izba ta miała funkcjonować wyłącznie na czas oznaczony.

Jej jurysdykcja jest obligatoryjna. Rozstrzyganie spraw na mocy przepisów szczególnych nie ma charakteru opcjonalnego i wyłącznie ta Izba może obecnie stosować środki prawne przewidziane w adekwatnych przepisach prawa. Działa na podstawie i w granicach prawa, zgodnie z zasadą legalizmu (art. 7 Konstytucji RP), zaś sędziowie SN w zakresie orzekania podlegają wyłącznie konstytucji oraz ustawom (art. 178 ust. 1 konstytucji). Izba korzysta też z wszelkich gwarancji niezależności na takich samych zasadach jak pozostałe izby SN – uważa Rada.

Maciej Mitera, rzecznik Krajowej Rady Sądownictwa, na poniedziałkowym spotkaniu z dziennikarzami odniósł się do sytuacji sędzi Aliny Czubieniak z Gorzowa Wielkopolskiego oraz pytań prejudycjalnych, które zawisły przed Trybunałem Sprawiedliwości UE w sprawie jej statusu.

Czytaj też:

Pozostało 88% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Podatki
Nierealna darowizna nie uwolni od drakońskiego podatku. Jest wyrok NSA
Samorząd
Lekcje religii po nowemu. Projekt MEiN pozwoli zaoszczędzić na katechetach
Prawnicy
Bodnar: polecenie w sprawie 144 prokuratorów nie zostało wykonane
Cudzoziemcy
Rząd wprowadza nowe obowiązki dla uchodźców z Ukrainy
Konsumenci
Jest pierwszy wyrok ws. frankowiczów po głośnej uchwale Sądu Najwyższego
Materiał Promocyjny
20 lat Polski Wschodniej w Unii Europejskiej